Vážení zákazníci. Během svátků jsme se rozhodli pro velké úpravy v rámci eshopu a některých kategorií produktů. Pokud něco nemůžete najít, zavolejte, nebo vyčkejte nápravy. Brzy budeme zase připraveni na nadcházející sezonu!

Jak dělat lepší cestovatelské fotky

O umění focení byly sepsány stohy literatury. Dobré je, že se všemi nemusíte prokousat, protože jejich obsah se točí kolem několika základních mouder, jen si na ně různí pisálci nabalují svoje historky a postřehy. Takže vám doporučím - podle mého - úplně nejlepší knížku, kterou si o focení můžete přečíst a rapidně se tím zlepšit. Vážně, o focení se můžete dozvědět většinu věcí z naprostého minima informací. A protože se u mě vrší stohy dotazů, jak se ve focení - zejména na cestách - rychle zlepšit, nabízím pár svých tipů:

Umění focení spočívá v tom, pochopit smysl hodnot clona, čas a ISO - dohromady tomu můžeme říkat slovem expozice. Když k tomu přidáte slovo kompozice, už víte všechno. Nic jiného už se ve fotce vymyslet ani nedá.

Expozice znamená JAK fotíte, tedy čistě technické záležitosti. Kompozice znamená CO fotíte, tedy čistě kreativní část díla. Kombinací obého vzniká patřičný umělecký záměr.

JAK fotit je každým dnem jednodušší, protože kdejaký telefon má předdefinované režimy, vhodné pro danou situaci - portrét, krajina, sport... Ale daleko lepší je umět tyhle věci ovládat ručně, bez ohledu na to, co si myslí foťák. V tomto bodě vás odkážu na své lidsky psané články: Zázraky z kompaktu, a Denní a noční světlo.

CO fotit už chce trochu toho nadání či citu. Jednou větou bych celou moudrost kompozice shrnul: Nechte toho na fotce co možná nejméně a snažte se na fotce nemít nic, co není vaše téma, váš hlavní objekt. Podrobněji opět v mém článku Základy kompozice.

Moje cestovatelské fotky najdete v online galerii... tady. To abych nemusel nějaké komplikovaně vybírat a dávat sem.

A teď to knižní doporučení:

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy o focení četl a všem bez výjimky bych jí doporučil k přečtení, se jmenuje V hledáčku fotografa - jak na fotografie s příběhem. (A protože Motorkářův průvodce nabízí jen pečlivě vybrané věci, které považuje za nejlepší, najdete ji tady v obchodě). Protože divácky nejatraktivnější fotky jsou ty, do kterých dostanete nějaké emoce, děj, příběh. David DuChemin v knížce i lajkovi srozumitelnou formou na různých příbězích svých fotek vypráví, proč se rozhodl fotku udělat právě takhle, právě z tohoto úhlu a tímhle objektivem, jaký příběh tím vyniknul a podobně. Zkrátka perfektní inspirace pro jakkoli začínajícího i pokročilého fotografa.

A když všechno ostatní selže, můžete se ke mě přihlásit na kurz.

https://cdn.albatrosmedia.cz/Images/Product/8486918?31092A68D952319080880FFA2781041B

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.